MEBİM 147 Danışma Hattı Kapatıldı!

Milli Eğitim Bakanlığı iletişim merkezi (MEBİM) 147 telefonunu tamamen kapatıldı yeni telefon numarası ile NEBİM tekrar hizmete girdi. 147 hatlı telefon numarası kapanmasının nedeni Alo 147 danışma hattının öğretmenleri şikayet etmek için kullanıldığı sanılması ve birçok öğretmen ve okul yetkililerine yapılan şikayet ön plandaydı.

Bakanlık Van’da önceden kurulan 147 danışma hattını kapatarak, eğitimde fırsat eşitliği olan 444 numaradan öğretmenler başta olmak üzere veliler ve öğrencileri dinleyecek.

Başta öğretmenler ve büyük çoğunlukta olan veliler ve öğretmenlerine sahip çıkan öğrenciler tarafından NEBİM telefon hattının şikayet hattı olarak algılanması eğitimde rahatsızlık verici duruma geldiği bilinmekteydi. Vatandaş tarafından yanlış algılanan bu hatta yüz bilerce şikayet gelmesi, öğretmenlik gibi kutsal bir mesleği rahatsız edeceği vatandaşlar tarafından da algılanmış bakanlık tarafından tamamen 147 danışma hattı kaldırılmıştır.

Yeni NEBİM telefon numarası öğretmen odaklı olarak işlev görecek olsa da vatandaşların ve öğrencilerin Bakanlık mevzuatı bağlı olan sürücü kursu, yabancı hükümet burs işlemleri, eğitim kursları, özel okul açma ve kapatma işlemleri, kurs açma, kurs kapatma gibi özel eğitim amaçlı işlemler. Bakanlık ihale işlemlerini, sertifika programları, kurum için çalışma esasları ile alakalı danışmak bilgi ve hizmetlerinden yararlanabileceklerdir.

Bakanlık mevzuatı, Bakanlıkça yapılan motorlu taşıt sürücü kursu, protokol sınavları, yeterlilik sınavları, unvan değişikliği ve görevde yükselme sınavları, yabancı hükümet burs işlemleri, yaygın eğitim kursları, sertifika programları, Bakanlığın ihaleleri, özel okul açma kapatma, kurs açma ve kapatma, kurum çalışma usul ile esasları gibi konularda danışmanlık hizmeti alabilecek. NEBİM yeni 444’lü telefon numarasını ve detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Sayfa Düzeltme İsteği Gönder

Yorum ya da Şikayet Yazın

Kullanıcı yorumları